Spacerem po Międzyzdrojach – na co zwrócić uwagę?

Międzyzdroje to nie tylko piękne plaże, Promenada Gwiazd i liczne atrakcje dla dzieciaków i ich rodziców. To przede wszystkim bardzo ładne nadmorskie miasteczko o długiej, głównie niemieckiej, tradycji kurortu. Spacerując po Międzyzdrojach, pewnych miejsc nie można przegapić. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Molo w Międzyzdrojach

Jednym z symboli miasta Międzyzdroje jest charakterystyczne, długie molo. Pomost, który szczyci się statusem przystani morskiej, ma długość 395 m. Zaczyna się w środkowej części międzyzdrojskiej plaży, niedaleko amifteatru, i wychodzi w głąb Zatoki Pomorskiej na północny zachód.



Pierwszy drewniany pomost powstał tu już w 1885 r. Potem kilkakrotnie, za sprawą sztormów i walk toczonych podczas obu wojen światowych, został rozbudowywany i niszczony. Ostatecznie zostało rozebrane w 1989 r. - wówczas pozostawiono tylko dwie białe wieżyczki. I to one stanowią najstarszą część dzisiejszego molo w Międzyzdrojach, którego budowa zakończyła się w 2004 r.
Przechadzka po molo jest punktem obowiązkowym w planach każdego urlopowicza! :)



 

Park im. Fryderyka Chopina

Warto pamiętać, że przez długi czas Międzyzdroje były znanym i lubianym uzdrowiskiem. W XIX w. belgijski kupiec Arnold Lejeune założył w miasteczku park zdrojowy. Znajduje się on w samym centrum miasta, nieopodal słynnej Promenady Gwiazd. Rosną tu bardzo stare, unikatowe dęby, żywotniki, greckie platany i cisy. Na szczególną uwagę zasługują bardzo znany pomnik Neptuna, a
także absolutnie wyjątkowy kwiatowy klomb w kształcie pawia – Paw Tolek. Znaleźć je można na skwerze między punktem Informacji Turystycznej a Międzynarodowym Domem Kultury.

Międzynarodowy Dom Kultury

Ten ostatni to dla Międzyzdrojów budynek bardzo znaczny. Wzniósł go w 1860 r. wspomniany już wcześniej Arnold Lejeune jako jeden z najwspanialszych w miasteczku Dom Wczasowy. Utrzymany był w stylu klasycystycznym; przez lata mówiło się, że to najpiękniejszy budynek na Pomorzu Zachodnim...  W 1879 r. budynek przekształcony został w Dom Zdrojowy (Kurhaus).
Nadawał się do tego znakomicie – poza znajdującymi się na górze pokojami dla gości był też wyposażony w czytelnię, salę baletową i salę muzyczną.



Dzisiaj w jego murach działa Międzynarodowy Dom Kultury. Przez cały rok odbywają się tu zajęcia artystyczne dla młodzieży. Poza tym często odbywają się tutaj przeróżne imprezy kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym – stąd nazwa :)
 



Wzgórza Stanisława Kozierowskiego

Teren dookoła Międzyzdrojów jest dość górzysty – dość wspomnieć punkty widokowe, takie jak Kawcza Góra i Gosań, z których przepięknie widać Zatokę Pomorską. Piękna panorama samego miasteczka zaś rozpościera się z położonych we wschodniej części Międzyzdrojów Wzgórz Stanisława Kozierowskiego. Dojdziemy tam ulicami Kolejową i Na Leśne Ustronie – to kilkanaście
minut spacerem od centrum miasta. Wzgórza porośnięte są sosnowo-dębowym lasem, mimo to świetnie widać stąd okolice.

A kim był ks. dr Stanisław Kozierowski, patron tego miejsca? Ten duchowny całe swoje życie poświęcił badaniom nad nazwami miejscowymi Pomorza Zachodniego, a w tym i wyspy Wolin. Wyszukiwał w dokumentach często zapomniane już nazwy, a w 1937 r. udało mu się, na podstawie swoich ustaleń, wydać mapy regionu. Korzystali z nich już po wojnie osadnicy, którzy przybywali na Ziemie Odzyskane.
 


- fot. Międzyzdroje

Kościół św. Piotra Apostoła

Trzeba przyznać, że kościół parafialny św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach to obiekt wyjątkowy.Jednym z autorów projektu wzniesionej w latach 1859-1862 świątyni w stylu neogotyckim był sam cesarz pruski Fryderyk Wilhelm IV! Dziś na szczególną uwagę zasługują zabytkowe organy we wnętrzu kościoła, które usłyszeć można podczas aż trzech międzynarodowych festiwali, których
gospodarzem są Międzyzdroje. Są to Międzynarodowy Festiwal Chóralny Musica Sacra (odbywa się w lipcu), Międzynarodowy Festiwal Organowy (w sierpniu) oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego (we wrześniu i październiku).
 





 

 

 

 

 

czytaj więcej - kolejne ciekawostki na temat Międzyzdrojach

Galerie Miedzyzdroje

www.miedzyzdroje.com 2024